مسیرهای اشتباه در یادگیری زبان انگلیسی – شماره یک: حفظ کردن لغت

خیلی وقت ها رفتن راه های اشتباه آدم ها را از اهدافشون دور می کنه و در اون مسیر اشتباه هر چه که بیشتر تلاش کنیم از هدفمون دور و دورتر میشیم.

شاید به دلایل مختلف یادگیری زبان انگلیسی این روزها برای خیلی ها هدف باشد و هر چه که تلاش هم می کنند به آن نمی رسند.

در این مطلب و مطالب آتی این مسیرهای کاملا اشتباه در یادگیری زیان انگلیسی را با هم مرور می نماییم.

مسیرهای اشتباه در یادگیری زبان انگلیسی – شماره یک: حفظ کردن لغت

یکی از اشتباهات رایج در یادگیری هر زبانی بخصوص زبان انگلیسی تمرکز کردن بر روی حفظ لغات است.

حتی زبان آموزی بود که فکر می کرد برای یادگیری زبان انگلیسی بهترین روش این هست که کل دیکشنری را حفظ نماید و از حرف A شروع کرده بود به تقلا و تلاش برای حفظ کردن لغات فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی.

شما هم احتمالا از این موارد زیاد دیده و شنیده اید و شاید خودتان هم دست به اقدام مشابهی زده باشید اما نقطه مشترک بین همه افراد در این روش های اشتباه چند حس و حالت مشترک است.

– نتیجه نگرفتن

– وقت تلف کردن

– نا امید شدن از یادگیری زبان انگلیسی

– افزایش نگرانی و اضطراب ناشی از عدم یادگیری زبان انگلیسی

– کاهش حس اعتماد به نفس ناشی از عدم یادگیری زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

واقعیت

شما بهتر می دانید که هر زبانی شامل چهار مهارت اصلی است:

– مهارت شنیدن

– مهارت صحبت کردن

– مهارت خواندن

– مهارت نوشتن

اگر  شما از نظر جسمی کاملا سالم باشید و در حال خواندن این متن هستید بدون شک همه چهار مهارت اصلی زبان فارسی را دارا هستید.

یعنی هم می توانید این متن را بخوانید هم کلمات آن را بنویسید هم در مورد آن صحبت کنید و هم اینکه اگر کسی در مورد آن با شما صحبت کند منظورش را متوجه خواهید شد.

اینجا چند سوال مهم را از خودتان بپرسید:

– شما در کدام کلاس و موسسه زبان مادری خود را یادگرفتید؟

– آیا برای یادگیری زبان مادری یا فارسی کلمه های یک فرهنگ لغت را حفظ کردید؟ یا اینکه هر روز لغات جدید برای شما ایمیل یا پیامک میشد و از فلش کارت های تبلیغی موجود در بازار استفاده می کردید؟

واقعیت این است که شما هیچ کار خاصی نکردید و فقط مسیر اشتباه را نرفتید.

یعنی به دلیل نداشتن توانایی های جسمی و فکری لازم برای قلم در دست گرفتن و نوشتن یک مطلب و خواندن آن و یا صحبت کردن در موردش بصورت ناخودآگاه فقط توانستید آن را بشنوید و مسیر اشتباه را نرفتید.

و پس از تسلط بر قدرت شنیدن مهارت بعدی شما از بین چهار مهارت اصلی زبان اموزش خواندن یا نوشتن نبود بلکه گفتن و صحبت کردن بود.

آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

بدون شک روش یادگیری زبان مادری با روش یادگیری زبان دوم متفاوت است اما در عین حال این دو روش اشتراکات بسیار زیادی دارند و ما یک بار با پیروی از آن توانستیم یک زبان یعنی زبان مادری را یاد بگیریم.

این جمله را ملکه ذهن خود نمایید که بهترین روش یادگیری هر زبانی نزدیکترین روش به روش یادگیری زبان مادری می باشد. یعنی تقویت مهارت های چهار گانه به همان ترتیب طبیعی.

 

۱- شنیدن ۲- گفتن ۳ – خواندن ۴- نوشتن

هر شخصی که این مسیر را طی کند نتیجه درست را به دست خواهد آورد و برعکس هر شخصی که ابتدا به دنبال یادگیری نوشتن و خواندن باشد خیلی بعید است که به مهارت شنیدن و گفتن دست پیدا کند.

شاید اگر در شهر اصفهان یا شهرهای بندری ایران زندگی می کنید بتوانید این موضوع جالب را از زبان قدیمی ها بشنوید که در گذشته باربرهای بنادر جنوبی ایران که افراد بی سوادی بودند به راحتی می توانستند به انگلیسی مکالمه نمایند و یا مغازه دارهای صنایع دستی بازار اصفهان هم بدون هیچ کلاس و درسی می توانستند با گردشگران صحبت نمایند و همه اینها بخاطر مسیر درستی بوده که طی کرده بودند.

 

روش صحیح یادگیری کلمات

کلمات و لغات را می توان از طریق خواندن متن های مناسب به صورت مستمر یادگرفت و هیچ وقت فراموش نکرد و با آن ها به راحتی جمله ساخت و در متن و گفتار از آن ها استفاده کرد.

یادگیری لغت به تنهایی روش کاملا اشتباهی برای یادگیری زبان انگلیسی هست اگر چه همین روش برای قبولی در آزمون و نه یادگیری زبان روش خوبی است اما هدف ما یادگرفتن زبان انگلیسی و استفاده کاربردی از آن است که با طی کردن مسیر درست اتفاق می افتد.

 

یک نگاهی به تمام منابع آموزشی خود بیندازید.

نکات مشترکی که تقریبا در ۱۰۰ درصد منابع آموزشی وجود دارند این موارد می باشند:

– هیچکدام از مهارت شنیداری و گفتاری شروع نمی کنند و اگر در طاهر با این روش آموزش خود را شروع نمایند آموزش ضعیف و ناقصی ارائه می نمایند.

– هیچ کدام کامل نیستند یعنی شاید در ظاهر دارای سطوحی از مبتدی تا پیشرفته باشند اما بعد از طی کردن دوره پیشرفته زبان آموز باز هم احساس ضعف در یادگیری می نماید.

– مطالب غیرکاربردی و بی اهمیت را آموزش می دهند.

– تجاری هستند تا آموزشی.

– به نیازهای آموزشی زبان آموز توجه نمی کنند.

– توسط کسانی تبلیغ و ترویج می شوند که خود زبان انگلیسی را بلد نیستند. مثلا یک مدیر موسسه ای با ده ها شعبه در سراسر ایران و موسسات مشابهی که مدیر آن موسسه خود زبان انگلیسی را بلد نمی باشد.

همه این موارد باعث می شود که زبان آموز دست به اشتباه بزند و تصور نماید که با حفظ لغت می شود زبان را یادگرفت اما تنها با طی زمان پی به اشتباه خود خواهد برد.

بهترین روش یادگیری نزدیکترین آن به روش مادری است.

یادگیری زبان انگلیسی بهتر است در مرحله ابتدا همراه با تقویت مهارت های شنیداری و گفتاری باشد.

یادگیری زبان انگلیسی بهتر است همراه با فکر کردن به زبان انگلیسی و ساختن محیط مجازی باشد.

یادگیری زبان انگلیسی بهتر است توسط افراد متخصص و منابع مفید انجام گردد.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳۲ پاسخ‌ها

 1. فرشته گفت:

  با سلام.بسیار عالی بیان کردید. موفق باشید.

 2. heidaripoor گفت:

  سلام دقیقا همین طوره که فرمودید در های سایت هم بر همین اساس تنظیم شده در هر قسمت حداقل یه listening وجود داره و این باعث میشه یاد بگیریم. منه قبل از آشنایی با سلام زبان یه عالمه منبع لغت داشتم و می خوندمشون اما فایده نداشت . الان که گوش میدم و تکرار میکنم و تمرین ها رو مینویسم و چند باره گوش میدم میتونم با پارتنر ها صحبت کنم البته هنوز راه خیلی زیادی مونده و لذت از یادگیری زبان تا زنده ام ادامه داره ولی دآرم نتیجه میگیرم و این عالیه . تشکر از سلام زبان

 3. بسیار جامع ، مفید و کاربردی بود. ممنونم

 4. mohsen979 گفت:

  محسن مهدوی
  با سلام
  واقعا خیلی عالی و جالب بود
  به جرات میتونم بگم نکاتی که شما درباره مسیرهای اشتباه در یادگیری زبان گفته بودین از هیچ کسی و یاجایی نه شنیده بودم نه خوانده بودم
  واقعا ممنون
  شما بهترین هستین

 5. فهیمه طلاکوب گفت:

  باعرض سلام واحترام خدمت شما .ممنونم وتبریک میگم به خاطر مطالب زیباتون.امیدوارم باز هم توفیق اینو داشته باشم که از مطالب زیباتون استفاده کنم.بینهایت سپاسگزارم.

 6. علیرضا گفت:

  عالیه

 7. Abbas گفت:

  نکات مطرح شده بسیار دقیق ، ریز بینانه و صحیح است
  اما مشکل اینجاست که چطور و در کجا بر اساس روش پیشنهادی شما که کاملا اصولی و منطقی است می توان آموزش زبان انگلیسی را فرا گرفت؟
  خیلی خوشحال می شوم اگر مرا راهنمایی نمایید.

 8. علی عاقبتی گفت:

  با سلام
  مدتی بود دنبال محیطی برای مکالمه زبان انگلیسی میگشتم امیدوارم برنامه های آموزشی شما بتواند این نیاز بنده را مرتفع نمایید.
  لطفآ بنده را بیشتر راهنمایی فرمایید متشکرم.

 9. پیمان بزرگمهر گفت:

  سلام
  برای تقویت شنیداری و گفتاری چه کارهایی باید انجام بدهم

 10. احمد عامری گفت:

  زبان را بعد ازدیپلم متوسطه درزبانکده های اهواز یاد گرفتم.اولین بار در سال ۵۶که توسط استاد انگلیسی زبان فرا گرفتم.در ان زمان کتاب ۹۰۰ را تا ترم ۶ خواندیم.در این ۶ ترم فقط گوش می دادیم وجواب میدادیم.در ترم های بالا برای یاد گیری لکچر وگرامر اقدام به نوشتن کردیم،من در مدارس زبان را به صورتی که در زبانکده یاد گرفته بودم به دانش اموزان یاد می دادم.بعد رشته تدریسم عوض کردم ۲۵سال که ریاضی درس می دهم وانگلیسی را در این مدت کنار گذاشتم وگنجینه لغاتم کم شده که می خواهم دو باره مرور کنم واز امکانات شما استفاده کنم

 11. saeid گفت:

  سلا م عالی بود بگو برای شروع باید چه کار کنم

 12. mina Ahmady گفت:

  با سلام و احترام نکات بسیار ارزشمندی بود بعنوان دبیری که ۳۰ سال است زبان تدریس میکنم کاملا با شما موافقم ولی جسارتا سیستم آموزشی ما و کتب درسی همین مسیر اشتباه را دنبال میکند و زمان کم و کتب گرامر محور اجازه تدریس صحیح را به ما نمی دهد امیدوارم با تغییر سیستم موفقیت بیشتری نصیب زبان آموزان شود .

 13. so.mehrassa گفت:

  با سلام با دیدگاه شما کاملا موافقم و امیدوارم با راهنمایی شما شاخ این غول را بشکنم و از لحاظ شنیداری و گفتاری قوی شده و بتوانم به آرزوی دیرینه خود برسم و دعای گویتان باشم موفق باشید

 14. رها گفت:

  من زني ۴۵ ساله هستم مدتي در كلاسهاي آموزشي شركت كردم و نا اميدانه ولش كردم . نياز شديد براي يادگيري زبان انگليسي دارم چون فرزندانم خارج از ايران هستند و منم ميخوام برم پيش اونها ولي چون بلد نيستم صحبت كنم و نميفهمم چي ميگن خجالت ميكشم. اگه ممكنه راهكارهايي ارائه دهيد تا منم بتونم بهتر و زودتر و مشتاقانه بدنبال ياد گيري بروم. با تشكر.

 15. hamid goudarzi گفت:

  برای شنیدن مکالمه های انگلیسی چه منابعی پیشنهاد می کنید؟

 16. vakilian گفت:

  با سلام
  لطفا منابع شنیداری مناسب و سطح بندی شده هم معرفی نمایید.

 17. ابراهیم گفت:

  نظر شما کاملا درسته چون این اتفاق برای من افتاده که بدون اینکه دنبال تقویت زبانم باشم با همون کلمات ابتدایی تونستم با یک نفر انگلیسی زبان به راحتی صحبت کنم چون چند ماه با اون کار میکردم و از طریق مهارت گوش دادن تونستم با اون صحبت کنم

 18. uosef mosavi گفت:

  شب خوش
  باورتون نمیشه من سایت شما رو حدودا دو ساله که میشناسم. و هر موقعه مثل حالا ایمیل تبلیغ شما میاد برق تو چشمام حلقه میزنه و سایت رو زیرو زیر میکنم .
  ولی چی دو سه روز بعد خسته میشم زده میشم . اره مسیر ما اشتباه بوده راهی که ما رو به مقصد برسونه رو چشم بسته رفتیم .
  دمتون گرم.

 19. Leyli Khajeh گفت:

  My name is Leyli , I have been in Australia since November 2014 and found it difficult to communicate with people as I can not speak English, I need to improve my English skill. I would appriciate your help and
  support. This letter has been written by my neice who I live with

 20. sara گفت:

  کاملا با نظر شما موافقم

 21. بهنازمظفری گفت:

  سلام من کاهش شنوایی داشته وازنظر شنیداری قادربه تلفظ کلمات انگلیسی نخواهم بود آیا با این شرایط ازیادگیری این زبان محروم خواهم بود . سمعک دارم اما بادیدن فیلم وآموزش گفتاری درسایت وفیس بوک قادربه یادگیری تلفظ درست کلمات نیستم
  ضمنا نمیدانم HTML وتوضیحات پایین دیدگاه به چه معناست
  دروس ابتدایی را تادرس هفتم بی نقص بلدم

 22. ALI گفت:

  با سلام
  استفاذه از سلام زبان با توچه به تچارب غنی مدیران محترم بسیار مفید و ارزشمند است.
  من به همه دوستان توصیه میکنم .با تشکر

 23. فریوران گفت:

  با سلام
  سایت بسیار جالبی دارید و مفید.
  یک نگاه اجمالی به ویدئو ها داشتم. آیا فکر نمی کنید این آموزشها به زبان بومی باشد بهتر است، همچنین اگر ممکن است فیلم های سینمایی به زبان اصلی هم برای دانلود بگذارید با زیر نویس.
  خیلی متشکرم

  • سلام گفت:

   سلام

   پاسخ شما را در قالب یک یادداشت خواهیم داد.
   یادگیری هر زبانی با واسطه قرار دادن زبان مادری، مثلا فارسی، بسیار کند، اشتباه و بی نتیجه خواهد بود در صورتی که شما با اندکی تلاش می توانید زبان را درست یاد بگیرید و از دیدن فیلم به زبان اصلی لذت ببرید.
   روش اشتباه را نروید.

 24. حسین عبدوی نژاد گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت شما همکاران گرامی
  واقعا ایده خیلی زیبایی هست که به این روش بخواهیم زبان انگلیسی یاد بگیریم. امیدواریم این روش جا بیفته و خیلی از موسسه ها از روش های قدیمی دست بردارن.
  موفق باشین.

 25. مهستی نعیمی گفت:

  نظر شما موافق هستم
  از چه روشی می توان مکالمه و بخصوص نوشتاری خودم را تقویت کنم؟
  با یک موسسه آموزشی خارجی بصورت مکاتبه ای در حال گذراندن یک دوره آموزشی هستم در امتحان هایی که در پایان در ترم برگذار می شود نیاز دارم که متن های طولانی را پاسخ دهم ولی عملا نمی توانم کل دانسته های خودم را منتقل نمایم

 26. بهرام حمزوی گفت:

  عالیه

 27. Abbas گفت:

  Hi
  I want to thank you for precious information about how to study foreign language like English correctly. and Indeed, this caused to reconsider my English studying and followed the strategy which you put in Zabasalam website.
  Regards
  A.Moradi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *